10th District Auxiliary President

President - Linda Deschene

PRESIDENT's MESSAGE

10th District Auxiliary Officers / Chairs
2016-2017


Title Name City - Unit /
Email
PresidentLinda DescheneBrooklyn Ctr. - 630
deschenelinda@yahoo.com
1st Vice-presidentJody HassingBloomington - 550
jodyhassing@gmail.com
2nd Vice-presidentSandra LockerFridley - 303
lockerrg@comcast.net
Executive
Committee Member
Brandi ChristensenDelano - 377
bchristensen201@yahoo.com
Executive
Committee Member
Michelle StillNorth Branch - 85
michgh@prodigy.net
SecretaryLinda KropuenskeCoon Rapids - 334
mnala.10th.sec@gmail.com
TreasurerPatty GilbertsonChamplin - 600
gilpatty@aol.com
Chaplain / MemorialTamara Opland -
tamaraopland@gmail.com
Sgt.-at-ArmsCathy NewmanAnoka - 102
cancnewman226@gmail.com
Historian / HistorySue NunneleeAnoka - 102
suzanne.nunnelee@co.anoka.mn.us
ParliamentarianBev OtternessNorth Branch - 85
orvey@email.msn.com
Jr Past PresidentDawne JuhlSpringfield - 257
dmjuhl@msn.com
AdvisorDiane SullivanExcelsior - 259
sullivans59@gmail.com
Honorary Jr PresidentMegan Bruzek -
meganbruzek@gmail.com


For a 10th District Auxiliary Officer List [PDF]; Please click HERE


Title Name City - Unit /
Email
AmericanismBrandi ChristensenDelano - 377
bchristensen201@yahoo.com
Armed Forces Svc CenterLil O'Donnell -
lil071538@aol.com
Aux Emergency FundMichelle StillNorth Branch - 85
michgh@prodigy.net
Children & YouthKaterri Boeshans -
mom2sss@hotmail.com
Color BearerJo HuhneNew Brighton - 513
j.huhne@comcast.net
Community ServiceDonna RedepenningAnoka - 102
donnared@q.com
Constitution, Bylaws and
Standing Rules Chair
Erma ReddenOsseo - 172
erma@reddendist.com
Constitution, Bylaws and
Standing Rules Member
Shaaron BarnesWayzata - 118
sheribelle9@hotmail.com
Constitution, Bylaws and
Standing Rules Member
Carol KottomBuffalo - 270
kottom@charter.net
EducationSandra LockerFridley - 303
lockerrg@comcast.net
Finance ChairmanJudy SteinWayzata - 118
judystein@outlook.com
Finance MemberKaren SchwalbeNew Brighton - 513
lkschwalbe@gmail.com
Finance MemberJan Walker -
janwalker425@gmail.com
Girls StatePeggy TesdahlSt. Francis - 622
ranpegt0814@hotmail.com
Jr. Activities ChairmanPatti ColemanLino Lakes - 560
pjc3555@aol.com
Jr. Activities MemberRenee SuessMonticello - 260
reneelsuess@yahoo.com
LeadershipRobin DorfMonticello - 260
robinldorf@yahoo.com
LegislationChris RonningOsseo - 172
chrisr1216@yahoo.com
MembershipJody HassingBloomington - 550
jodyhassing@gmail.com
Membership Co-captain-
Anoka / Chisago
Lynette PavinAnoka - 102
Membership Co-captain-
KIM Counties
Muriel Boyer -
geomuriel@jetup.net
Membership Co-captain-
Pine County
Brenda DamlSt. Francis - 622
damlbrenda10b0@gmail.com
Membership Co-captain-
North Hennepin
Kollett Kaehlert -
kkaehlert@gmail.com
Membership Co-captain-
South Hennepin
Jessie PfeiferBloomington - 550
emailjessiep@gmail.com
Membership Co-captain-
North Wright
Mary DorfMonticello - 260
maryjdorf@yahoo.com
Membership Co-captain-
South Wright
Ginny DwyerSt. Louis Park - 282
Memory BookCheryl PfeiferHopkins - 320
pfeifer.cheryl@gmail.com
MusicHelen Steffen -
hsteffen@q.com
National SecurityLaura WendtRobbinsdale - 251
lauramwendt@yahoo.com
Past President's ParleyFlora EllefsonCoon Rapids - 334
PoppyJoyce SemmelCoon Rapids - 334
joycesemmel20@gmail.com
Public RelationsBetty BrownMilaca - 178
elizabeth.brown19@aol.com
Service to VeteransBethany DickertFridley - 303
bethany.a.dickert@gmail.com
VA Activities MinneapolisChristine HenkelsGolden Valley - 523
chris.henkels@co.hennepin.mn.us
VA Activities MinneapolisDoris RindahlGolden Valley - 523
doris_rindahl@yahoo.com
VA Activities St. CloudJoanne EricksonWayzata - 118
joanneerickson76@gmail.com
VA Activities St. CloudSharon Kirscher -
s_kirscher@hotmail.com
VA&RMarilyn Miller -


For a 10th District Auxiliary Chairs List [PDF]; Please click HERE


All material copyright © 2013-2018 The American Legion, Department of Minnesota, 10th District